fbpx

Geri Çağırma ve Güncelleme

GERİ ÇAĞIRMA VE GÜNCELLEME

Bu geri çağırma nedir anlatmak istiyorum.

Yeterli bilgiye sahip olmadan kullanmaya çalıştığınız her alet tehlikelidir. Motosiklet sürücüleri olarak ilk önce kullandığımız motosiklet için yeterli donanıma sahip olduğumuzdan emin olmalıyız. Hem kendimize hem de motorumuza güvendiğimiz takdirde riski minimuma düşürdüğümüz sürüşler gerçekleştirebiliriz. Bu noktada aldığımız ürünün istenilen standartlara uygun olmasını bekleriz. Motosikletlerde güvenliği sağlayan elemanlar frenler, ana blok ve lastikler dahil diğer aktarma organlarıdır.

Üretim

İçinde bulunduğumuz yüzyılda, oldukça fazla sayıda marka ve bu markalara parça üreten firma bulunmakta. Her motor için özel parçalar üreten bu firmalardan, milyonlarca parçanın kusursuz bir şekilde üretilmesi beklenir. Her üretim aşamasında olduğu gibi, bazı beklenmedik durumlarda bir takım kusurlar ile karşılaşılır. Bu kusurların, fark edilip düzeltilmesi motosiklet sürücüleri için çok önemlidir. Böyle bir durumda motosiklet için bir geri çağırma raporu hazırlanır ve gerekli güncellemeler yapılır.

 

Peki bu kusurlar nasıl belirleniyor? Motosikletlerdeki marka ve model bazlı kusurları araştıran hem özel, hem de devlete ait kurumlar mevcuttur. Bu kurumlar dışında sürücüler tarafından verilen geri bildirimler doğrultusunda da araştırmaların yapıldığını oldukça sık görebiliriz. Geri çağırmayı bir cümle ile tanımlamak gerekirse; Satılan ürünün kendine ve kullanıcıya zarar verebilme potansiyelini taşıması durumunda markanın gerekli değişiklik ve düzeltmeleri yapmasıdır.

 

Geri çağırma ile karıştırılan bir konu daha var. O da ürün güncellemesi. Bu güncellemeler, ürünün teknolojisini yazılımsal açıdan geliştirmek üzere sunulur. Teknolojiler sürücünün konforunu ve güvenliğini destekleyecek öğelerden oluşur.

 

Bir geri çağırma veya güncelleme ile ilgili nasıl haber alabiliriz? Bunu bir kaç yolu var. Bir tanesi markanın kullanıcılara açık (website, sosyal medya) yaptığı paylaşımları takip etmektir. Bir diğeri markanın sürücü ile iletişime geçmesidir. Bu sürecin hızı, genelde anlık servis kapasitesi ile orantılıdır. En efektif yolu ise aldığınız motoru periyodik olarak servislerini takip etmektir. 

Geri Çağırmamı Nasıl Takip Edebilirim?

Premium Motosiklet Yamaha Servisi gibi yetkili servislere getirdiğiniz motorunuz diagnostik veri sağlayan bir cihaza takılır ve potansiyel hata kodları aranır. Online sistemler sayesinde de herhangi bir geri çağırma ve güncelleme otomatik olarak servise iletilir ve gerekli işlemle servisiniz tarafından yapılacaktır. 

Yamaha marka motosikletleriniz için Yamaha Motor Türkiye bir uygulama başlattı. Motosikletinizin şase numarasını girerek, motorunuzun herhangi bir geri çağırma veya güncelleme kampanyası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 

Online Servis Randevu ve Geri Çağırmalar için bizlere buradan ulaşabilirsiniz: https://premiummotosiklet.com/iletisim/

Aracınız ile ilgili online olarak geri çağırmalarınızı buradan öğrenebilirsiniz:  www.yamaha-motor.eu/tr/gonullu-geri-cagirma

Yazar: Motorcu Muhabbeti

İnstagram: instagram.com/motorcumuhabbeti/

Youtube : youtube.com/MotorcuMuhabbeti

Şuan için yapılmış bir yorum yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir arama terimi giriniz ve enter tuşuna basınız

Alışveriş Sepeti