Motosiklet Ek Vergi İndirimi

Motosiklet Ek Vergi İndirimi

Geçtiğimiz senenin başında 20%’lik motosikletlere yapılan ek verginin üzerine 10%’luk bir vergi gelmişti. Geçici olacağı söylenen bu vergilerin süreleri Covid süresince uzatıldı. Ancak Aralık ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlık Kararnamesi ile yapılan bu ek 10% ek vergi geri çekildi. Rekor fiyatlara ulaşan fiyatların artışı Motosiklet Ek Vergi İndirimi ile bir nebze de olsa durduruldu.

Motosiklet-Ek-Vergi-İndirimi-2

Motosiklet Ek Vergi İndirimi’ ne Markaların Uygulamaları

Bu indirim sonrasında markalarda çok zaman geçmeden fiyatlarını güncellediler. Yamaha markasının önderliğinde diğer markalarda fiyatlarını hala güncellemekte. Özellikle Türkiye’nin büyük şehirlerinde tercih edilen motorların fiyatları araba fiyatlarına yaklaşınca talep de azalmıştı. İstatistiklerin gösterdiği gibi özellikle genç ve çalışan kısmın tercih ettiği bu araçlar çoğu kullanıcı için hobi değil bir ihtiyaç haline geldi son senelerde. Vergiler sebebi ile fiyatların geldiği son durumlar satış adetlerini oldukça azalmıştır. 

10% indirim ne kadar küçük gözükse de 55 bin liralık bir motorda 5 bin lira fark demek oluyor. Bu da ekipman için ayrılabilecek güzel bir bütçe. Motora başlayacak vatandaş için büyük bir teşvik. Bu indirim ile beraber piyasanın biraz canlanacağı konusunda şüphemiz olmasa da vergi oranlarının tekrardan düzenlenmesini hala bekliyor ve talep ediyoruz. 

2021’de Bizleri Ne Bekliyor

2021 motosiklet piyasası için yapılan bu Motosiklet Ek Vergi İndirimi ne anlama geliyor peki? Geçtiğimiz sene, inanması güç olsa da markaların yaşadığı en büyük problemlerden biri satıştaki motor adetinin talebi karşılayamamasıydı. Pandemi döneminde hem fabrikaların az üretimi hem de firmalar büyük riskler almadan satış yapmak istemesi sebebi ile ülke sınırlarından az motor geçmişti. 2021 senesinde hem geçen sene motor alamayanlar hem de indirim sayesinde motor sahibi olabilecekler sezon açılmaya yakın bayilere koşacaktır. Markalar da bunu ön görerek ihracat adetlerini yükseltecektir. Bu daha fazla motor ve daha fazla kullanıcı anlamına geliyor. Ben 30% kadar bir büyüme olacağını öngörüyor. Umarım tahminlerimizin çok daha üzerinde olur.

Umduğumuz başka bir konu da vergilendirme sebebiyle ülkemize gelmeyen modellerin getirilmesi. Yeni modeller ve yeni markaların  geldiğini görmek şuanda uzak gözükse de hala imkansız değil. 2021 motosiklet sektörü için güzel başladı. Böyle devam etmesini diliyorum.

Son güncel fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz: https://premiummotosiklet.com/yamaha-fiyat-listesi/

Yazar: Motorcu Muhabbeti

İnstagram: instagram.com/motorcumuhabbeti/

Youtube : https://www.youtube.com/user/MotorcuMuhabbeti

Şuan için yapılmış bir yorum yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir arama terimi giriniz ve enter tuşuna basınız

Alışveriş Sepeti