Yamaha R1 Modelinin 25. Yılı

Yamaha Devrim Niteliğindeki R1 Modelinin 25. Yılını Kutluyor

Yamaha Motor Europe, çığır açan R1 modelinin 25. yıl dönümünü Yamaha Yarış Deneyimi’nde (YRE) planlanan özel etkinliklerle kutlamaktan gurur duyuyor. YRE, bu yıl 21 ve 22 Temmuz tarihlerinde İtalya’daki efsanevi Mugello Pisti’nde düzenlenecek ve Yamaha’nın en büyük yıldızlarından bazılarını ve meraklılarını ikonik motosikletin olağanüstü mirasını onurlandırmak üzere bir araya getirecek.

Yamaha R1’in satışa sunulmasıyla sektördeki performans ve yenilik standartları yeniden tanımlandı. R1’in 25 yıllık evrim yolculuğu, Yamaha’nın bu modeli spor motosiklet pazarında devrim yaratan bir hız, güç ve en son teknoloji simgesi haline getiren mühendislik mükemmelliğine olan bağlılığının kanıtı.

2023 R1 GYTR Static

1998’de pazara görkemli bir giriş yapan R1’in merkezinde yenilikçi, kompakt ve hafif 998 cc, sıvı soğutmalı, 20 supaplı, üstten çift kam milli dört silindirli bir motor yer alıyordu. Bu motor, torku artırmak için yeniden tasarlanmış supap boyutları ve geliştirilmiş portların yanı sıra silindir başına beş supaplı bir kafaya sahipti.

Ancak asıl ezber bozan gelişme, Proje Lideri Kunihiko Miwa’nın bir seri üretim motosiklette dünyanın ilk dikey sıralı vites kutusunu tasarlama yönündeki dahiyane kararıydı. Böylece daha uzun bir arka maşaya sahip, geleneksel bir spor motosikletteki tekerlekler arası mesafeyi koruyarak çekiş gücünü artıran, daha hafif ve kısa bir motor tasarlandı.

1998 model R1, yenilikçi güç aktarma organlarına ek olarak tamamen yeni bir alüminyum Deltabox II şasi, yoğun bir şekilde desteklenmiş alüminyum arka maşa, Yamaha Monoshock amortisör ve Öhlins ile iş birliği içinde geliştirilen, 41 mm tamamen ayarlanabilir Upside Down ön amortisör çatallarına sahipti.

2023 R1 GYTR Detail

Grand Prix yarışlarından ilham alan bu kompakt şasi ve süspansiyon tertibatı, rakipsiz yol tutuşu ve manevra kabiliyeti sunarak modern spor motosikletler için yeni bir ölçüt oluşturdu ve yalnızca 177 kg ağırlığındaki R1, 150 PS gibi şaşırtıcı bir güç üretti.

R1’in yarış başarısı da aynı derecede dikkat çekiciydi. R1, prestijli Isle of Man TT’de, 1999 yılında David Jefferies’in TT Formula 1 zaferine ulaşması ve bu süreçte 195,11 km/saatlik rekor turunun ardından Senior yarışını ve Production TT’yi kazanmasıyla, yarış geçmişini dünyaya kanıtlayarak motosiklet tarihine geçti.

Yamaha, R1’i iyileştirmeye ve geliştirmeye devam etti. 2000 modelinin motor ve şasi geliştirmeleriyle motosiklet, daha aerodinamik gövde ve yeni bir titanyum susturucu da dahil olmak üzere 250’den fazla parçada yapılan yeniliklerle piyasaya sürüldü.

İki yıl sonra 2002’de Yamaha, Proje Lideri Yoshikazu Koike önderliğinde, gelişmiş güç çıkışı sağlayarak çığır açan vakum kontrollü yakıt enjeksiyon sisteminin ve daha hafif ancak burulma rijitliği açısından %30 daha güçlü olan yeni Deltabox III şasinin yer aldığı yeni nesil R1’i tanıttı.

2004 yılı daha büyük çaplı, daha kısa vuruşlu ve kapalı tabanlı silindir tasarımına sahip yeni motorun yanı sıra kırarak ayırma (FS) yönteminin kullanıldığı biyel kolları, RAM hava girişi, yeni sele altı egzozlar, yenilenmiş şasi geometrisi ve keskin gövde tasarımıyla dördüncü nesil R1’in doğuşuna tanıklık etti. Tarihte ilk kez seri üretim bir motosiklet, tamamen yeni güç aktarma organlarının sağladığı 180 PS güç sayesinde 1:1 güç/ağırlık oranına ulaşıyordu.

2007’de tanıtılan R1, Yamaha’nın yeni YCC-T kablolu gaz kelebeği sistemine ve elektronik kontrollü değişken hava emiş kanallarına (YCC-I) sahipti. Proje Lideri Makato Shimamoto ayrıca yeni dört valfli motor, kaydırmalı debriyaj, geliştirilmiş Deltabox şasi, geliştirilmiş frenler ve süspansiyonu da tanıttı.

Yamaha, mirasından aldığı ilhamla 2009 yılında doğrudan Yamaha MotoGP M1 temel alınarak geliştirilen, çığır açan bir çapraz düzlem krank mili motoruna sahip yeni nesil R1’i piyasaya sürdü. Bu benzersiz tasarım, atalet kuvvetlerini azalttı ve daha doğrusal bir gaz bağlantısı sağladı. Ayrıca Geliştirme Lideri Toyoshi Nishida tarafından ikiz yakıt enjektörleri, yeni hafif alüminyum Deltabox şasi, döküm magnezyum alt şasi ve son teknoloji elektronik bileşenler de tanıtıldı.

Bu model, 2009 yılında yarış dünyasının yol tutuş ve performans standartlarını belirlerken, Amerikalı Ben Spies’ın acemilik yılında 28 yarışta 14 galibiyet elde ederek 2009 şampiyonluğuna ulaştığı WorldSBK’deki inanılmaz performansıyla öne çıktı.  

Aynı yıl, R1’in rekabet gücünü pekiştiren YART Yamaha EWC takımı Dünya Dayanıklılık Şampiyonu olurken Leon Camier, 26 yarışın 19’unu kazanarak Britanya Superbike Şampiyonluğunu ve Katsuyuki Nakasuga da ilk Japonya Superbike Şampiyonluğunu elde etti.

Sürekli yenilik arayışında olan 2012 R1 modeli, optimum çekişi korumak için ateşleme zamanlamasını, yakıt dağıtımını ve gaz kelebeği açıklığını ayarlayan, sürüş özelliklerini ve yakıt tüketimi oranını geliştiren bir çekiş kontrol sistemine sahipti.

200 PS’lik güçlü bir motorla piyasaya sürülen 2015 R1 modeli, MotoGP’de geliştirilen ve kendini kanıtlayan altı eksenli Ataletsel Ölçüm Birimi (IMU) ve elektronik destek sistemleriyle donatılmış ilk seri üretim motosiklet olarak çığır açan bir yeniliğe daha imza attı. 2015 R1 179 kg’lık kuru ağırlığı ve çeşitli yarış özellikleriyle büyük yankı uyandırdı. Proje Şefi Hideki Fujiwara, ciddi yarış ve pist tutkunlarının gereksinimlerini karşılamak için elektronik kontrollü süspansiyon, hafif karbon fiber gövde ve yerleşik bir veri kaydedici içeren, sınırlı sayıda üretilen üst düzey R1M’yi tanıttı.

2018 R1 modeli sürücülere daha kapsamlı ve gelişmiş elektronik bileşenler sunuyordu. Debriyajsız vites yükseltme ve düşürme için blipper işlevine sahip Hızlı Vites Değiştirme Sistemi’nin (QSS) eklenmesiyle, R1 ve R1M’nin yol ve pistteki performansı bir üst seviyeye taşındı. R1’in yol tutuşu performansı, Teker Kaldırma Kontrolü Sisteminde daha aşamalı eşleştirme özelliğinin yanı sıra yenilenmiş süspansiyon ayarları ile iyileştirildi. Ayrıca R1M’nin Öhlins Elektronik Yarış Süspansiyonu, daha sezgisel bir kurulum için yenilenmiş bir arabirime sahipti.

R1, 2020 modelinde yeni silindir başlığı, eksantrik milleri ve enjeksiyon sistemine sahip bir CP4 motorla donatıldı ve kapsamlı elektronik sürücü yardımı, üst düzey sürüş hakimiyeti sağlayacak şekilde geliştirildi. Yeni EBM (Motor Freni Yönetimi), sürücünün sürüş koşullarına uygun üç farklı motor frenleme kuvvetinden birini seçmesine olanak tanırken yeni Fren Kontrolü (BC) sistemi, viraj alırken daha fazla güven ve kontrol sunuyordu. R1’in yenilenmiş sönümleme valfleri ve azaltılmış yay hızına sahip 43 mm KYB amortisörleri, daha doğal bir yol tutuşu hissi için daha fazla geri bildirim sağlıyordu. R1M, geliştirilmiş şasi performansı ve daha kısa tur süreleri için yeni bir arka amortisör ve yenilenmiş Öhlins ERS NPX gaz basınçlı amortisör çatallarıyla donatıldı.

R1 ve R1M, yıllar içinde gelişmeye devam etti ve Pata Yamaha Prometeon Official WorldSBK Takımından Toprak Razgatlıoğlu ve Andrea Locatelli’nin FIM Superbike Dünya Şampiyonası’nda liderlik ettiği yarışta hakim güç olmaya devam etti. Bunların en önemlisi, Türk sürücü Toprak Razgatlıoğlu’nun 2021 WorldSBK Şampiyonası’nı kazandığı sezonda şampiyonluğa giden yolda 13 yarış galibiyeti ve 16 podyum zaferi elde etmesi ve İtalyan Locatelli’nin şu ana kadar 11 podyum zaferine ulaşarak R1’in gücüne güç katmasıydı.

Dahası R1, Yamaha Factory Racing Takımı ile 2015-2018 yılları arasında 8 saatlik tarihi Suzuka dayanıklılık yarışını üst üste dört kez kazandı ve Cameron Beaubier (2015, 2016, 2018, 2019, 2020) ile Jake Gagne (2021, 2022), son sekiz AMA Superbike şampiyonluğunun yedisini elde ederek tüm dünyada hünerlerini sergiledi.

2021 yılında ise Nakasuga, olağanüstü performansıyla Tommy Hill (2011), Josh Brookes (2015), Tarran Mackenzie (2021) ve Bradley Ray’in (2022) R1 ile Britanya Superbike Şampiyonu olduğu onuncu Japonya Superbike Şampiyonluğu’nu kazanacaktı.

R1’in mirası büyümeye devam ederken Yamaha, R1 GYTR modelini sunarak yeniliklerin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. GYTR (Genuine Yamaha Technology Racing), Yamaha’nın 40 yılı aşkın süredir performansı artıran teknolojileri geliştiren şirket içi uzman yarış bileşenleri bölümüdür. Yamaha’nın kazanan performansını ve üstün kalitesini tanıyan pist sürücüleri ve yarışçılar için özel olarak tasarlanan 2023 R1 GYTR, her zamankinden daha hızlı ve daha hassas. FIM Stock 1000 yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanan bu gelişmiş teknik özelliklere sahip motosiklet, bireylere ve takımlara kendi benzersiz superbike’larını oluşturmaları için mükemmel bir tuval sağlıyor. R1 GYTR; Akrapovic yarış egzoz sistemi, yarış ECU’su, kablo demeti, GYTR şasi parçaları, tahrik sistemi ve beyaz astar kaplamalı eksiksiz yarış gövdesi dahil olmak üzere 25’in üzerinde GYTR yarış özellikli bileşen ve çok daha fazlası ile donatılmıştır. R1 GYTR, yalnızca GYTR PRO MAĞAZALAR’ında satışa sunulmaktadır.

2022 R1

Mugello’da düzenlenen Yamaha Yarış Deneyimi, R1’in bu önemli yıl dönümünü kutlama etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Hem sürücülerin hem hayranlarının en sevdiği, hızlı ve zorlu ünlü Toskana pisti, böylesine inanılmaz bir motosikleti onurlandırmak için mükemmel bir ortam sağlayacak. Etkinlik genel olarak R1M müşterilerine özeldir ancak 2023 YRE, bu önemli olayı kutlamak için ilk kez R1 sahiplerine de açık olacak ve katılım için iki farklı seçenek sunulacak.

R1 sahiplerinin R1M müşterileriyle birlikte Yamaha Yarış Deneyimi’nin keyfini çıkarabilecekleri iki günlük programın tamamı 25 kişilik bir kontenjanla gerçekleştirilecek. Katılımcılar her iki günde de pist sürüşleri, motosikletlerini en iyi şekilde ayarlamak için Yamaha yarış teknisyenlerinden tavsiye alma olanağı, Pata Yamaha Prometeon WorldSBK pit kutusunda özel turlar ve çok daha fazlasından yararlanabilecek. Daha fazla bilgi edinmek ve iki günlük YRE deneyimine kaydolmak için buraya tıklayın.

Ayrıca R1 sahiplerine, etkinliğe yalnızca Cumartesi günü katılabilecekleri bir seçenek de sunuluyor. Bu seçenekle iki pist sürüşüne ücretsiz kayıt yaptırabilecek ve Pata Yamaha Prometeon garajının sahne arkasında yer alarak etkinlik atmosferinin keyfini çıkarabilecekler. Bu seçenek hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yalnızca Cumartesi günü katılmak üzere kayıt yaptırmak için buraya tıklayın.

YRE’deki pist sürüşlerinde katılımcılar, aralarında Pata Yamaha Prometon WorldSBK sürücüleri Toprak Razgatlıoğlu ve Andrea Locatelli, Remy Gardner ve Dominique Aegerter’den oluşan GYTR GRT Yamaha WorldSBK Takımı ikilisi, GMT94 Yamaha WorldSBK Takımı’ndan Lorenzo Baldassari, Yamaha Motoxracing WorldSBK Takımı’ndan Bradley Ray ve YART Yamaha Official EWC Takımı’ndan Niccolò Canepa’nın da bulunduğu Yamaha’nın WorldSBK’deki en büyük yıldızlarından bazılarıyla tanışma ve birlikte sürüş yapma fırsatına sahip olacak.

YRE’deki 25. yıl dönümü kutlaması, tüm R1 ve R1M sahiplerinin bir araya gelerek bu ikonik motosikletleri kutlayabilecekleri özel bir deneyim yaşatmayı vadediyor. Yıllar boyunca üretilen R1’lerden oluşan özel bir sergi ve en unutulmaz yarış motosikletlerinden oluşan bir koleksiyonun da yer alacağı etkinlik, R1’in motosiklet dünyasındaki kalıcı mirasını gözler önüne seriyor.

Yamaha Motor Europe Pazarlama ve Motor Sporları Direktörü Paolo Pavesio:

“2023’te Yamaha R1’in 25. yıl dönümünü onurlandırmaktan gurur duyuyoruz. R1, performans ve yeniliklerin sınırlarını zorlayan ve yarış dünyasının zirvesinde yer almak için sürekli gelişerek motosiklet dünyasında ezberleri bozan bir model oldu. Bu motosiklet, doğrudan MotoGP ve WSBK temel alınarak geliştirilen teknoloji ve yeniliklerle son 25 yılda nelerin mümkün olabileceğini yeniden tanımlıyor. Mugello’daki Yamaha Yarış Deneyimi bu yıl oldukça özel bir etkinlik sunuyor. Etkinlik, müşterilerimiz ve Yamaha’nın en büyük yıldızlarından bazılarıyla birlikte böylesine ikonik bir motosikleti kutlamak için mükemmel bir fırsat.”

Bir arama terimi giriniz ve enter tuşuna basınız

Alışveriş Sepeti