Her türlü soru ve sorununuz için Yedek Parça destek hattı.

Yamaha Orijinal Parçalar

Orijinal Yamaha Yedek Parçaları, Yamaha aracınızın bakımı sırasında “1 Numaralı Tercihtir”, çünkü özel olarak geliştirilmiş ve ürüne uygun bir şekilde tasarlanmışlardır.

Orijinal Yamaha Yedek Parçalarını kullanılırken şu avantajlardan faydalanırsınız:

Hava Filtresi

ORİJİNAL EKİPMANLI HAVA FİLTRELERİ MOTOR GÜCÜNÜ KORUR VE MOTORUN HASAR GÖRMESİNİ ÖNLER

Yamaha Motor, her bir model için özel olarak tam kapsamlı bir emme sistemi geliştirmiştir, bu sistemin içinde motora giden hava akışını optimum düzeyde tutan bir hava filtresi de vardır. Bu sayede, Yamaha her model için optimum düzeyde motor özellikleri geliştirmiştir. Bu nedenle, Orijinal Yamaha hava filtrelerinin kullanılması optimum düzeyde bir motor performansı sağlanması açısından önemlidir.

Herhangi bir hava filtresinde biriken toz zamanla hava akışının azalmasına neden olur. Bu durum ise, motor performansının düşmesine ve yakıt tüketiminin artmasına sebebiyet verir. Orijinal Yamaha Hava Filtreleri, yedek parça piyasasındaki bir çok hava filtresine kıyasla, hava akış oranını sabit tutarken bir yandan da havayı en verimli şekilde filtrelemek üzere tasarlanmıştır.

Orijinal hava filtreleri: motorla “kusursuz” uyum!

Hava filtresi elemanları tasarımda kullanılan enerji, yer değişimi, valf sistemi, karbüratör/enjeksiyon sistemi ve emme boğazına göre şekil olarak ciddi farklılıklar göstermektedir. Filtreleme ve filtrenin ömrünü belirleyen diğer önemli faktörler ise nem, sıcaklık, tozlu maddeler, hava kalitesi ve sürüş koşullarıdır. Yamaha bir çok ülke ve bölgedeki kullanım verilerini düzenlemektedir. Yamaha, her bir motor üzerinde sıkı testler uygulamaktadır ve Yamaha hava filtreleri ilgili koşullarda, kullanıma en uygun şekilde tasarlanmıştır. Bu testlere dayalı olarak, örneğin; Yunanistan’da kullanılmak üzere tasarlanan makinelerde, tozlu yollar sebebiyle veya İsviçre’de dağlık alanlar ve yüksek rakım nedeniyle, farklı hava filtreleri bulunabilir. Yalnızca Yamaha, üretici olarak, tüm bu farklı özellikleri dikkate alarak hava filtresi ve motorun “kusursuz uyumunu” sağlamaya çalışmıştır.

Araçlar için Özel olarak Geliştirilen Emme Hava Sistemine Örnek

Aynı motoru kullanan ancak farklı tasarım konseptleri olan YZF-R1 ve FZ-1’i karşılaştırırsak, YZF-R1 supersport modelinin yüksek motor devrinde yeterli hava akışı sağlamak üzere tasarlandığını, spor FZ-1 modelinde ise daha düşük bir güç çıkışı olduğunu ve bu modelin daha çok düşük ila orta devir aralığında çalışmak için tasarlandığını görebiliriz. İlk örnekte, hava filtresi muhafazası ve hava filtresi geniştir, ikinci örnekteki modelin ise tamamen farklı bir şekli ve daha küçük boyutları vardır.

Orijinal hava filtreleri: çarpıcı filtreleme performansı!
Resimlerdeki 3 filtrenin Filtre çapraz kesidini karşılaştırırsanız, Orijinal Yamaha hava filtresindeki filtreleme alanının orijinal olmayan hava filtrelerindekinden dört kat daha etkili olduğunu görebilirsiniz.

DOĞRU BAKIM AKÜNÜN DAYANIKLILIĞINI CİDDİ ANLAMDA ARTIRIR!!

Modern motosikletlerin çalışması, bir kaç nedenden dolayı fazlasıyla akülerine bağlıdır, bu nedenler arasında artan sayıda elektrikli aksam da vardır.

Akü basit bir aksam gibi görünür ancak içindeki aksam parçaları yıllardır sürekli geliştirilmektedir. Akünün içinde, hepsi elektrolitik solüsyonla yıkanmış, dönüşümlü olarak yerleştirilen pozitif plakalar, ayırıcı plakalar ve negatif plakalar vardır. Şarj ve boşaltma süreci, pozitif ve negatif plakalar arasındaki kimyasal bir reaksiyon ile tekrar edilir. Bir motosiklet aküsü düzenli olarak şarj edildiğinde bu kimyasal reaksiyon daha az etkili hale gelecektir. Bu da, akü performansının düşmesine ve sonuç olarak da akünün ömrünün azalmasına neden olacaktır. Aküdeki şarjın, örneğin, bir Yamaha YEC şarj cihazı ile sürekli olarak korunması uzun zaman sonra bile maksimum performans alınmasına yardımcı olur!
Yamaha YEC-40 şarj cihazında (parça numarası: YME-YEC40-EU-00) “aküdeki enerjiyi” belli bir dereceye kadar koruyan ve hatta eski akülerin yeniden kullanılmasını sağlayan özel bir şarj/deşarj fonksiyonu vardır. Ayrıca, akü durumunu net bir şekilde gösteren “Comfort-indicator” fişi gibi, bu şarj cihazının daha kolay kullanılmasını sağlayan çeşitli aksesuarlar da mevcuttur.

GÜVENLİĞİNİZ İÇİN MODEL İLE UYUMLU FREN BALATALARI!

Orijinal Yamaha fren balataları, en iyi fren performansını ve şasi ile denge kurulmasını sağlamak üzere her bir Yamaha modeli için özel olarak geliştirilmiştir. Orijinal Yamaha fren balataları, bir çok farklı modelle uyumlu olacak şekilde tasarlanmış, yedek parça piyasasındaki fren balatalarının çoğunun aksine, her bir Yamaha modelinin özelliklerine göre özel olarak geliştirilmiştir. Unutmayınız ki fren balatalarının fren performansı üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Örneğin – WR250R ve WR250X:

WR250R, kontrolün ve fren hassasiyetinin önemli olduğu arazilerde sürülebilen çok amaçlı bir modeldir. Bu modelde, dış yarıçapı 250 mm olan bir ön fren diski, iki pistonlu kaliper ve tam frenleme kontrolü sağlamak için fren diskleri ile uyumlu olacak şekilde tasarlanmış fren balataları kullanılmıştır.
WR250X, daha yüksek hızlarda frenleme performansı göstermesi gereken bir modeldir; bu modelde dış yarıçapı 298 mm olan bir ön fren diski, iki piston kaliperi ve daha büyük bir durma kuvveti uygulanmasını sağlamak için daha geniş fren diskleri ile uyumlu olacak şekilde tasarlanmış fren balataları kullanılmıştır.

Yedek parça piyasasındaki bir çok fren balatasına kıyasla Orijinal Yamaha fren balataları çok farklı hedeflere ulaşmak için tasarlanmıştır örneğin:

  • İyi frenleme performansı
  • Zayıflamaya karşı direnç (sıcaklık artışı ile frenleme verimindeki düşüş)
  • Geniş ısı aralıklarında “Değişmeyen Frenleme Verimi”
  • Uzun ömür

Orijinal Yamaha Yedek Parçaları- Güvenlikten ödün yok!

Tüm parçalar, Orijinal Yamaha yedek parçaları olarak nitelendirilmeden önce, oldukça katı performans ve dayanıklılık testlerinden geçmelidir. Fren sistemindeki aksamlar için, güvenlik söz konusu olduğundan, bu testler son derece katıdır. Testlerin arasında, basınç plakası ve sürtünme materyali arasındaki birleşme, aşınma, titreşim, düşük sıcaklıklara direnç ve sprey testleri vardır. Yamaha, hem fren balatası, kaliperi ve diski kombinasyonunu hem de fren pabucu ve kampanası kombinasyonunu optimize etmek için hiç bir çabadan kaçınmaz.

1. Korozyon önleyici işlem

2. Asbest olmayan sürtünme materyali – günümüz ihtiyaçlarına yanıt
YAMAHA sürtünme materyalleri, metal fiber tabanlı materyaller ve ısıya dayanıklı fiber materyallerden oluşmaktadır. Üstün istikrar, ısı direnci ve sürtünme toleransı özelliklerini sağlamaktadırlar.

3. Bağlanan yüzey
YAMAHA tarafından geliştirilen eşsiz bağlama metodu sürtünme materyallerinin basınç plakasına sağlam bir şekilde bağlı kalmasını sağlar.

4. Basınç plakası
Metal plakalar korozyon önleyici özellikte üretilmişlerdir.

ORİJİNAL ZİNCİR VE DİŞLİLERİN KALİTESİ

Başka hiç bir zincirin, motosiklet zinciri gibi böylesine zorlu bir ortamda çalıştığı söylenemez. İyi ve kötü zincir arasındaki fark, en iyi,  aşınmanın ve yorulma direncinin neden olduğu germe derecesinde görülebilir. İyi zincirlerde aşağıdaki özellikler bulunur:

  • Aşınmaya karşı sağlam direnç
  • Yorulmaya karşı sağlam direnç
  • Şok ve germe kuvvetine dayanma
  • Esnek kalan mafsallar/bağlantılar

Genel olarak, bir tahrik zincirinin motorun gücü ve dişlilerin sertliği ile uyumlu olacak güce ve dayanıklılığa sahip olması gerekir. Tahrik zincirinin “bel kemiği” olarak nitelendirilebilecek yan plakalar da üzerine binen germe yüküne dayanmak için gerekli olan güce sahip olmalıdır.

Yeterince sert ve ideal bir dirence sahip zincir yuvası elde etmek için dişliler ve büyük miktarda zorlamaya maruz kalan diğer parçalar, ‘Karbonlanmış söndürme’ adı verilen ve sonrasında, iç kısımlara doğru dişlilerin sertlik derecelerinin düştüğü bir ısı uygulama yöntemi kullanılarak mümkün olduğunca sert malzemeden yapılmalıdır.

1. Pim
Özel kalay çeliği ve ileri düzeyde ısı uygulama teknolojisi yüzeydeki aşınmaları en aza indirir ve şiddetli darbe yüküne karşı direnç sağlar.

2. Göbek (Burç yatağı)
Son derece pürüzsüz ve sert bir yüzeyi olan genişletilmiş sert burç yatağı aşınmanın sürekliliğine karşı direnç gösterir.

3. Yağ
Daha uzun bir zincir ömrü için pim/burç yatağı boşluğundaki, formülü özel olarak hazırlanmış yağ.

4. Plaka
Dayanıklı ancak son derece hafif link plakasına ısı uygulanmıştır ve ciddi yorulmalara karşı dirençlidir.

5. Makara
Desteklenmiş makara özel olarak seçilmiş kalay çeliğinden yapılmıştır ve sürekli tekrar eden ağır darbe yüklerine karşı dayanıklıdır.

6. O-Ring
Özel olarak tasarlanmış O-ring sürtünmenin neden olduğu kayıp miktarını azaltır.

Hem zincir hem de dişliler için daha uzun bir kullanım ömrü sağlanması açısından –Yamalube Zincir Spreyi (YMD-65049-A0-10)- gibi özel olarak tasarlanmış bir zincir spreyinin düzenli olarak kullanılması gereklidir!

Üstün Gücü ve Dayanıklılığı Olan Orijinal Kayış ve V-Kayışı

ARAÇ ÖZELLİKLERİ İLE UYUMLU OLARAK TASARLANMIŞLARDIR!

Yamaha Orijinal V-kayışları, kullanılacakları aracın gereksinimlerini karşılamak üzere maksimum güç ve dayanıklılık için tasarlanmışlardır. Herhangi bir V-kayışının yapıldığı kauçuk, sıcaklığa karşı duyarlıdır ve yalnızca bir kaç derecelik bir farklılıkta bile kayış özelliklerinin ciddi anlamda değiştirilmesi gerekebilir. Yamaha Orijinal V-kayışlarında gelişmiş sıcaklık hassasiyeti ve dayanıklılığı olan en iyi kauçuk malzemeler kullanılmaktadır.
V-kayışının kalitesi düşük ise, kullanım sırasında kırılabilir. Bu da, sürüş kontrolünün kaybedilmesine hatta direksiyonun kilitlenmesine ve tüm bunların sonunda da tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Uzun bir ömür için geliştirilen tasarım ve materyaller
Yamaha Orijinal V-kayışları üzerinde kapsamlı testler yapılır. Bunların sonunda da kayış malzemesi, kayışın uzunluğu ve genişliği özel olarak tasarlanır ve tüm bu özellikler sayesinde kayışlar dayanıklı ve uzun ömürlü olur. Ufak bir kasnağı bulunan, alt uçtaki kayış iyi bir esneklik ve üstün sıcaklık direnci sağlar.

Tüm Yamaha modellerindeki tahrik aksamları, orijinal tahrik kayışları ve V-kayışları dayanıklılık, aşınmaya karşı direnç ve motor gücüne uygun ısı direnci sağlamak üzere tam bir “tahrik sistemi” olarak tasarlanmış ve geliştirilmişlerdir.

Modelden Modele Değişkenlik
Çok fazla motor değişimi yapılan motosikletler tahrik sistemine daha ağır yükler gönderir ve bu nedenle gerekli tahrik kayışı gücü araç türüne göre değişiklik gösterir. Kayış malzemeleri ve boyutları modelden modele değişkenlik gösterir. Yamaha’nın en iyi modellerinden biri olan XV1900 oldukça geniş bir modeldir, daha fazla güç için geniş bir tahrik kayışının bulunduğu bir tahrik sistemini barındırabilecek alana sahiptir. Ancak XVS1300 modelindeki tahrik sistemi, bu modelde tahrik kayışının genişliği konusunda alan kısıtlamaları olduğundan, başka bir materyal ile desteklenmiştir.

Scooterlarda, V-kayışının makara ağırlığı ve makaralarla tam uyumlu olması, tahrik sistemindeki V-kayışını belirlerken oldukça önemlidir. Bu sebeple, orijinal olmayan bir V-kayışı motorun maksimum performans potansiyeline ulaşmasına izin vermeyebilir.

BUJİ TASARIMI VE ÖZELLİKLERİ MOTOR İLE UYUM İÇİNDE OLMALIDIR!

Bujilerin ise, optimum düzeyde motor performansı sağlamak için yanma odacığının önceden tanımlanmış alanına yerleştirilmesi önemlidir. Yanma odacığının şekli ve boyutu, emme ve egzoz valflerinin sayısı ve boyutu ve valflerin açısı gibi motor tasarımı ile ilgili faktörler, buji seçilirken dikkate alınması gereken özelliklerdir. Motor geliştirme aşamasında doğru bujinin bulunması mümkün değildir. Yamaha mühendisleri tamamen yeni bir buji tasarlayıp geliştireceklerdir.

Örneğin; 2009 ve daha yeni bir model olan YZF-R1’de yüksek devir, geniş silindir çapı, kısa strok motoru vardır. Bu özellikler sayesinde, motor gücü ve ısı aralığı artmıştır. Önceki buji tasarımları tamamen soğutulamamıştı. Bu nedenle, daha uzun dişli gövdesi olan bujiler geliştirildi.

Bu yüzden, tüm modellerde belirlenen bujilerin kullanılması, hem maksimum motor performansının sağlanması hem de motorun hasar görmesinin önlenmesi açısından önemlidir.

Uzun vadede optimum performans için buji ömrü
Normal kullanım esnasında bile bujilerin periyodik olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü uzun süre kullanılan bujiler aşınarak parçalanmaya başlayacak, bu da yanlış ateşlemeye, erken ateşlemeye ve bunların sonunda da motor performansının düşmesine ve yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır. Hatta, bu durum motorun ciddi anlamda hasar görmesine neden olabilecektir! Tüm bunları dikkate alarak, Yamaha, serisindeki her model için mümkün olan en iyi bujileri seçmiştir.

YAĞ FİLTRESİ MOTORA YABANCI CİSİMLERİN KAÇMASINI ÖNLER

Yağ filtresi, motorda dolaşım halinde olan motor yağını temizler. Yağ filtresi periyodik olarak değiştirilmezse, tıkanabilir ve sonuç olarak motor yağı filtreden geçmeden dolaşıma devam etmeye başlar. Bu durumda, motorun büyük oranda aşınmasına ve dolaylı olarak da motorun ömrünün kısalmasına neden olabilir.

Parça ömrü ile kıyaslandığında, orijinal filtre, orijinal olmayan herhangi bir yedek parçadan çok daha uzun süre ile kullanılabilir. Orijinal yağ filtresinin kullanımına dayalı kullanıcı kılavuzunda listelenen bakım aralıkları dikkate alındığında, aynı süre boyunca orijinal olmayan yağ filtreleri kullanılırsa ciddi bir tıkanma tehlikesi ortaya çıkar.

Bu örnekte, dört farklı ürünle karşılaştırıldıktan sonra en yüksek seviyede performansa sahip olduğu anlaşılan orijinal Yamaha filtresinin üstün özelliklerinden bahsedilmiştir.