Yeni Yamaha Ténéré 700 World Rally

Yamaha’nın gelişmiş teknik özelliklere sahip uzun mesafe macera motosikleti

Yeni Ténéré 700 World Rally, Yamaha’nın uzun mesafe macera motosikletinin en son versiyonunu temsil ediyor ve geçmişi dünyanın en zorlu yarışının başlangıcına kadar uzanıyor.

Bu hikaye, 1979 yılında Yamaha’nın ilk Dakar Rallisi’ni kazanmasıyla başladı. Bu başarıdan ilham alan şirket, uzun mesafe ralli etkinliklerine olan ilginin de artmasıyla motosiklet dünyasını sonsuza dek değiştirecek bir araç geliştirmeye başladı.

1983 yılında piyasaya sunulan orijinal Ténéré, 20. yüzyılın en ilham verici ve ikonik motosikletlerinden biri olarak kabul ediliyor. Yamaha’nın bu ilk macera motosikleti; geniş kapasiteli yakıt deposu, sağlam şasisi ve yüksek torklu motoruyla binlerce sürücüye istediği yere gitme özgürlüğü ve yeni ufuklar keşfetme olanağı sundu.

Efsanevi Yamaha Ténéré macera motosikleti, sahip olduğu saf yarış mirasıyla rakipsizdir. Yarattığı yeni macera motosikleti, motosiklet tutkunlarının hayallerini yaşamasını sağlamanın yanı sıra, birçok sürücüye kendisini ve aracının sınırlarını deneme olanağı sunan dünyanın en zorlu ralli etkinliklerinde yarışmaları için ilham verdi.

Yamaha Takımı’nın yıllık Dakar kampanyaları, Yamaha Motor Fransa CEO’su Jean Claude Olivier ve elbette Yamaha ile 6 zafer kazanarak adının rekorlar kitabında sonsuza dek yaşamasını sağlayan çöl efsanesi Stéphane Peterhansel gibi çöl uzmanlarının inanılmaz performanslarına tanıklık etti. Yamaha, Ténéré’nin gerçek yarış mirasını günümüzün performansıyla bir araya getiren özel versiyonunu piyasaya sunarak bu sürücülere ve kullandıkları araçlara olan saygısını ifade ediyor.

Ténéré 700 World Rally – Üst düzey çöl motosikleti

Stéphane Peterhansel’in 1993 Dakar yarış motosikletinden ilham alan ikonik Factory Racing renkleriyle Yamaha’nın son 40 yılda farklı Ténéré modelleriyle gösterdiği olağanüstü ralli performanslarına övgü niteliğinde tasarlanan yeni Ténéré 700 World Rally, 2023 Yamaha Adventure serisinin en özel modelidir.

Ralliye uygun teknik özellikleri arasında birinci sınıf uzun hareket mesafeli KYB süspansiyon sistemlerinin yanı sıra iki yana monte edilmiş 23 litrelik yakıt depoları, özel Akrapovič titanyum susturucu ve düz tasarımlı 2 parçalı özel sele yer alıyor. Ayrıca akıllı telefon bağlantısına sahip 5 inç renkli TFT gösterge, 3 modlu değiştirilebilir ABS ve Öhlins ayarlanabilir gidon amortisörü de bulunuyor.

Tarihi Yamaha Rally Racing renkleri

Stéphane Peterhansel’in 1993 fabrika modeli motosikletinde kullanılan tasarımı temel alınarak cesur ve tarihi Rally Racing renkleri ile sunulan Ténéré 700 World Rally, Yamaha’nın zaferlerle dolu Dakar geçmişini kutluyor ve dünyanın en zorlu etkinliğinde yarışan tüm kahraman fabrika modeli sürücülerine saygı duruşunda bulunuyor. Aynı renkler, Yamaha sürücüleri Alessandro Botturi ve Pol Tarrés tarafından Ténéré fabrika modeli motosikletlerinin sınırlarını zorlayacakları 2023 yarış programlarında da kullanılacak.

Hafif Akrapovič slip-on susturucu

Bu yeni ve öncü macera motosikleti, baştan sona birinci sınıf bileşenlerle donatılmıştır. Özel slip-on Akrapovič susturucu, 270 derecelik krank miline sahip CP2 motorun sunduğu yüksek tork hissini ve ayırt edici kükreme sesini vurgulayarak bu özel aracın sınıfının en iyisi teknik özelliklerini öne çıkarır.

İki yana monte edilmiş 23 litrelik yakıt depoları

Yamaha’nın şampiyon Dakar motosikletlerinden ilham alan şirket, Ténéré 700 World Rally’yi en son yarışta geliştirilen ve uzun mesafeli sürüşlerde özgürlüğü oldukça artıran 23 litrelik uzun menzilli yakıt depolarıyla donatmıştır.

Çevik yol tutuşu için kütlenin merkezileştirilmesini sağlamak amacıyla yakıtın büyük bir kısmı mümkün olduğunca alçakta taşınırken, sürücünün kolay hareket edebilmesi için depoların üst kısmı standart Ténéré’den daha alçakta konumlandırılmıştır.

Yüksek teknik özelliklere sahip 43 mm KYB ön amortisör çatalları, 230 mm hareket mesafesi

Ténéré 700 World Rally’nin birinci sınıf süspansiyon sistemleri, uzun süreli arazi sürüşü sırasında mükemmel yol tutuş performansı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Siyah renkli 43 mm KYB ön amortisör çatallarının yay ön yükü ile sıkıştırma ve tepme sönümlemesi için tamamen ayarlanabilir özelliği sayesinde sürücü farklı yüklere, araziye ve hızlara uyum sağlar. 230 mm hareket mesafesine sahip World Rally, en zorlu arazi koşullarının üstesinden gelebilecek özelliklerle donatılmıştır.

Alüminyum sırtta arka amortisör, 220 mm hareket mesafesi

Ayarlanabilir arka süspansiyon sistemi, gelişmiş teknik özelliklere sahip ön kısımla uyumlu hale getirilmiş ve sırtta rezervuar donanımı ile tutarlı bir sönümleme sağlayan alüminyum gövdeyle donatılmıştır. Özel bir bağlantı ve geniş bir destekle donatılmış World Rally’nin amortisörü 220 mm arka tekerlek mesafesi sunar.

Öhlins ayarlanabilir gidon amortisörü

18 farklı ayara sahip hafif Öhlins ayarlanabilir gidon amortisörü, yol sizi zorladığında güveni ve sürüş hakimiyetini artırarak birinci sınıf süspansiyon sistemlerinden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.

Düz rally tasarımından esinlenilen 2 parçalı sele

Düz rally tasarımından esinlenilen 2 parçalı sele, raf veya bagaj takılmasını sağlamak için arka bölümün kolayca çıkarılmasına olanak tanır. Düz profil, sürücünün kolay hareket edebilmesini ve önde/arkada ağırlığın kolayca ayarlanabilmesini sağlarken iki renkli siyah-gri malzeme yapısı sağlam ve konforlu bir sürüş deneyimi sunar. Selede yer alan World Rally logosu ile benzersizdir.

Mobil bağlantı ve 3 farklı temayla sunulan 5 inç renkli TFT

Ténéré 700 World Rally sürücüleri dijital, analog veya yol kılavuzu tarzı olmak üzere değiştirilebilir üç ekran stili arasından seçim yapabilir. Bağlantılı 5 inç renkli TFT gösterge, ücretsiz MyRide uygulaması ile bir akıllı telefona bağlanarak kısa mesajların ve gelen arama bildirimlerinin ekranda görüntülenmesine olanak tanır.

3 modlu değiştirilebilir ABS

World Rally’nin 3 modlu değiştirilebilir ABS sistemi, sürücünün farklı zemin koşullarında motosikletinin nasıl davranmasını istediğine karar verebilmesini sağlar. Mod 1 sürekli açıktır ve ABS her iki tekerlekte de çalışır; trafiğe açık yollarda bu özellik yasal bir zorunluluktur. Mod 2’de ABS, ön tekerlekte açık ve arka tekerlekte kapalıdır. Bu sayede, sıçrayan çakıllı yollarda ekstra güvenlik sağlar. Mod 3’te ABS sistemi tamamen kapalıdır, bu da sürücüye toprak arazide sürüş yaparken en üst düzeyde hakimiyet sağlar.

Ténéré 700 World Rally’nin Öne Çıkan Özellikleri

  • Heritage Yamaha Rally Racing renkleri
  • Hafif Akrapovič slip-on susturucu
  • İki yana monte edilmiş, 23 litre kapasiteli yakıt depoları
  • Yüksek teknik özelliklere sahip 43 mm KYB ön amortisör çatalları, 230 mm hareket mesafesi
  • Öhlins ayarlanabilir gidon amortisörü
  • Alüminyum sırtta arka amortisör, uzun 220 mm hareket mesafesi
  • Özel düz rally tasarımlı 2 parçalı sele
  • Akıllı telefon bağlantılı ve 3 temalı 5 inç renkli TFT gösterge
  • 3 modlu değiştirilebilir ABS
  • Özel World Rally yan kavrama pedleri

Ténéré 700 World Rally renk seçeneği, stok durumları ve fiyatlar

Yeni ve özel Ténéré 700 World Rally; siyah renkli ön amortisör çatalları, siyah-gri sele ve siyah jantlarla Trophy Blue renk seçeneğiyle sunulur.

Avrupa’daki Yamaha bayilerine teslimat süreleri ve fiyatlar bölgeye göre değişebilir. Tüm bilgilere ulaşmak için lütfen yetkili Yamaha bayisi ile iletişime geçin.

Yamaha Orijinal Aksesuarları ve Adventure Kıyafetleri

Orijinal Yamaha Aksesuarlarıyla Ténéré 700 World Rally motosikletinizi bir sonraki maceranız için kolayca kişiselleştirebilirsiniz. Müşteriler, yeni motosikletlerini almadan önce aksesuar siparişi verebilir ve bunları Yamaha bayilerinde taktırabilirler.

Yamaha’nın Adventure giyim serisi, sürücü ceketleri ve pantolonlarının yanı sıra çeşitli kapüşonlu üstler, tişörtler, şapkalar ve daha birçok ürün içerir. Koleksiyon sürekli genişlemekte ve bu koleksiyona yıl boyunca yeni ürünler eklenmektedir.

MyGarage uygulaması

Yamaha’nın MyGarage uygulaması, müşterilerin evlerinde otururken akıllı telefonları veya dizüstü bilgisayarlarıyla bir dizi Orijinal Aksesuar ile Ténéré 700 World Rally modelinin sanal bir sürümünü oluşturmalarının hızlı ve kolay yoludur. Bu ücretsiz uygulama, kullanıcıların ideal motosikletlerini oluşturmaları için aksesuarlar ekleyip çıkarmalarına ve bitmiş ürünü 3D olarak her açıdan görüntülemelerine olanak tanır.

MyGarage, aksesuarların takıldıklarında nasıl görüneceğine dair tahmin zorunluluğunu ortadan kaldırır. Ayrıca işleri daha da kolaylaştırmak için müşterinin seçtiği ve yeni Ténéré 700 World Rally modeline uyacak Orijinal Aksesuarların nihai listesini Yamaha bayisine e-posta ile gönderebilir.                                                       

Yamaha Orijinal Aksesuarları ve Kıyafetleri veya MyGarage ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için lütfen www.yamaha-motor.eu adresini ziyaret edin.

MyRide uygulaması

Yamaha’nın ücretsiz MyRide uygulaması, hem günübirlik macera peşinde koşan hem de dünya turu yapan tüm Ténéré 700 World Rally sürücülerine her sürüşlerinden daha fazla keyif alma ve bilgi edinme şansı verir. iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir. Tamamlanan her rotanın verilerini izleyip depolar. Ayrıca kullanıcıların kendi hikayelerini oluşturmalarına ve hikayelerine sosyal medyada paylaşabilecekleri fotoğraflar eklemelerine olanak tanır.

Ténéré 700 World Rally modelinde, motosikletin iletişim kontrol birimi (CCU), bağlantıyı etkinleştirmek için MyRide ile birlikte çalışır ve kısa mesaj ve gelen arama bildirimlerinin yanı sıra mobil pil durumunu 5 inç TFT renkli ekranda görüntüler.

MyRide, tüm Ténéré 700 World Rally sürücülerinin toplam mesafe, yükseklik, azami hız, ortalama hız, hızlanma ve yatış açısı dahil olmak üzere sürüş istatistiklerini incelemelerine ve sonra da bu verileri diğer sürücülerle karşılaştırmalarına olanak tanır. Sistem ayrıca sürücüyü herhangi bir teknik sorun hakkında uyarabilir ve hatta uyarıları bir Yamaha bayisine veya belirli bir kişiye raporlayabilir.

Bir arama terimi giriniz ve enter tuşuna basınız

Alışveriş Sepeti