Y-AMT: YAMAHA OTOMATİKLEŞTİRİLMİŞ MANUEL ŞANZIMAN

YENİ NESİL VİTES TEKNOLOJİSİ, MOTOSİKLET DÜNYASINI YENİ BİR BOYUTA TAŞIYOR

SPORTİF SÜRÜŞTE YENİ BİR BOYUT

Yamaha her zaman zamandır motosiklet yeniliğinde öncü bir marka olmuştur. Şirketin teknoloji geliştirme sürecinin her adımında amaç, sürücüyü daha da fazla tatmin edecek, daha etkileyici bir sürüş deneyimi sunmaktır.

Bu yaklaşım, Yamaha’nın, sürücünün makinesiyle hakiki bir uyum içinde hissetmesini ve bunun cazip zevkini vurgulayan Jin-Ki Kanno felsefesinden ilham almaktadır. 

Yeni Yamaha Otomatikleştirilmiş Manuel Şanzıman (Y-AMT), bu hissi daha da ileri taşıma hedefiyle yola çıkarak sportif sürüşe yeni bir boyut getiren gelişmiş vites değiştirme teknolojisiyle Yamaha için yeni bir çağın başlangıcını işaret ediyor.   

Y-AMT ile sürücüler, parmakla kumanda edilen şık bir manuel vites ya da iki modlu tam otomatik şanzıman seçeneklerindeki tutarlı ve doğrusal vites geçişleriyle elde edecekleri son derece etkileyici sürüş deneyimi sayesinde motosikletlerinin spor performansından alacakları keyfe yüzde yüz odaklanabilirler.

TEK BİR DÜĞMEYE BASARAK HIZLI VE HASSAS VİTES DEĞİŞTİRME

Beyne ayaklardan daha yakın ve daha incelikli bir bağlantıya sahip olan eller, insan vücudunun en dokunsal ve güçlü araçlarındandır.

El-ayak kombinasyonuyla değil sadece elle vites değiştirmek, hem daha hızlı hem de daha az düşünme süresi gerektiriyor. Böylece sürücü tüm odağını gaz kelebeği ve fren uygulamasında, yatış açısında, vücut pozisyonunda ve lastik kavrama seviyelerinde tutarak sürüşü güçlendirebiliyor. Bu nedenle Y-AMT modellerinde vites değiştirme pedalı kurulmayacaktır. Bu da sürücünün sol ayağını ayaklıktan kaldırmasına gerek kalmadan, vücut pozisyonlarına ve ağırlık dağılımına odaklanarak özellikle virajlarda motosikletini daha iyi kontrol etmesine olanak sağlıyor.

Y-AMT sistemi sayesinde makinenin vites değiştirme özelliklerini parmakla kumanda edilen manuel vites “MT” veya tam otomatik “AT” ile sürücünün tercihine ve farklı yol koşullarına göre ayarlamak mümkün.

Manuel şanzımanda (MT), hızlı ve hassas vites geçişleri için debriyaj manetini elle oynatmaksızın sadece bir düğmeye basmak yeterli. Vites değişimleri, iki adet see-saw tipi vites değiştirme manetinden işaret parmağı ve başparmakla gerçekleştiriliyor: artı manetiyle üst vites, eksi manetiyle alt vites. Sportif sürüşte daha güçlü kontrol için sadece işaret parmağıyla çekilerek vites yükseltilebilir, itilerek vites düşürülebilir. Böylece başparmağı gidondan çekmeye gerek olmadığı için özgürlük artar. Manetin boyutu, konumu ve hareket zamanı eldivenle kullanıma en uygun şekilde tasarlanmıştır. Buna göre, minimum parmak hareketiyle vites değiştirilebilir.

Debriyaj kullanımı çok kademelidir ve sürücüye tüm hızlarda tamamen doğal bir hissiyat verir. Yamaha’nın çapraz konsept motor tasarımlarının ve en sportif sürüş modlarının güç özelliklerini üst düzeye çıkartan MT, spor sürüş eğlencesini daha da üst düzeye çıkarmak için geliştirilmiştir. En son model vites değiştiriciyle olduğundan bile tutarlı vites değiştirme hızı ve hassasiyetiyle de en sportif sürüş koşullarında hızlı ve akıcı vites değişikliklerinin heyecanı ve adrenalini sürücünün deneyimine ekstra bir keyif katıyor.

Sürücüler, tam otomatik şanzımanı (AT) kullanarak farklı sürüş durumlarına uygun iki farklı sürüş sistemi seçebilir. Sürücüler, diledikleri zaman başparmakla kumanda edilen özel bir “mod” düğmesine basarak modları kolayca değiştirebilir.   

Otobanda heyecanlı bir sürüş deneyimi yaşamak isteyenler, devir aralığının daha sonraki kısmında vites değiştirerek sportif bir vites değiştirme imkanı sunan ve sürüş heyecanını tam otomatik şanzıman avantajlarıyla birlikte sürdüren “D+” seçeneğini tercih edebilirler.

Şehir içinde veya otoyolda uzun mesafeler kat eden sürücüler, düşük devirlerde düşük hızda, şehir içinde sürüş ve manevra kabiliyetinde sürücüye güveni en üst düzeye çıkaran ve daha yumuşak bir vites değiştirme deneyimi sunan “D” modunu tercih edebilirler.

AT’de ise sürücü istediği zaman sadece see-saw vites değiştirme manetlerinden manuel olarak vites değiştirebilir.

Her durumda Y-AMT sürekli olarak doğrusal vites geçişleri sağlayarak sürücülerin ister şehirde ister açık yolda sürüş için vücut pozisyonuna, virajlara, frenlere ve hızlanmaya odaklanmasına olanak sağlar.

ARAŞTIRMA ODAKLI YENİ TEKNOLOJİLER

Motosikletlerde otomatik vites değiştirme konusunda öncü olan Yamaha, yaklaşık yirmi yıl önce FJR1300 sports tourer için YCC-S (Yamaha Çip Kontrollü Vites Değiştirme) sistemini geliştirmişti. YCC-S modelinde, sürücünün parmakla kumanda edilen vites manetiyle manuel olarak vites değiştirmesine olanak sağlayan otomatik hidrolik debriyaj sistemi bulunuyordu.

YCC-S pek çok yönden zamanının ötesindeydi; şimdi de Yamaha’nın teknolojik geliştirme sürecinin sonucunda Y-AMT, sportif sürüşün yeni yüzü olmaya hazırlanıyor.

Y-AMT sistemi, iki tekerlekli araç sektöründeki en sportif çözümdür. Bu sistem, manuel şanzımanın verdiği heyecanı ve performansını arzulayan yeni nesil motosiklet sürücülerine inovatif bir seçenek sunarken tam otomatik şanzımanın kullanışlılığını da sergiliyor.

Y-AMT’de, hidrolik YCC-S sisteminden farklı olarak, normalde sürücünün sol el ve ayağıyla gerçekleştirdiği işlevleri üstlenen iki elektrikli aktüatör bulunuyor. Sadece 2,8 kg ağırlığında olan sistem motosikletin üzerindeki ince ve hafif görüntüsüyle Yamaha’nın ünlü kompakt şasi tasarım felsefesini daha büyük bir motor olmaksızın sunuyor. Böylece klasik motosikletin hafiflik hissiyle birlikte makinenin yol tutuşunu ve performansını da koruyor.

Yamaha’nın kablolu gaz kelebeği sistemi (YCC-T), değiştirilebilir sürüş modları ve hız sabitleyici kontrol işlevleriyle uyumlu biçimde çalışan Y-AMT donanımlı bir motosiklet, her türlü sürüşe uygun olarak ayarlanabilir.

Daha önce genellikle uzun yola yönelik olarak tasarlanan benzer motosiklet şanzımanlarından farklı olarak, Y-AMT saf sportif sürüş deneyimini pekiştirerek sürücünün, sürüşün heyecanlı yanlarına daha iyi konsantre olmasına imkan tanıyacak şekilde geliştirildi.

JİN-Kİ KANNO’DAN DOĞDU

Yamaha’nın Jin-Ki Kanno felsefesinde vurgulanan sürücü-makine ilişkisinin kusursuz bir örneği olan Y-AMT; sürüş koşulları, yol veya yolculuğun amacı fark etmeksizin eğlence ve yeni bir sürüş deneyimi sunuyor.

Y-AMT donanımlı motosikletler, motosiklet sürüşünün farklı bir şekilde algılanmasına yol açacak. Bu da sürüş deneyimini daha da ileri bir seviyeye taşıyacak ve Japoncada olağanüstü değer, kalite ve performans ürünü karşısında hissedilen derin memnuniyeti ve yoğun heyecanı ifade eden Kando’ya ulaştıracak.

Yamaha Y-AMT’yi yakın gelecekte farklı modellerde karşımıza çıkararak bu yeniliği sportif sürüş, uzun yol ve şehir içi ulaşıma taşıyacak.

ÖNE ÇIKAN TEKNİK ÖZELLİKLER

  • Parmakla çalışan ‘see-saw’ anahtarı ile manuel vites değiştirme
  • İki otomatik vites değiştirme modu: D+ (daha sportif vites değiştirme) ve D
  • Elektrikli motorla kumanda edilen otomatik debriyaj ve vites değiştirme
  • Ağırlık 2,8 kg

Şuan için yapılmış bir yorum yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir arama terimi giriniz ve enter tuşuna basınız

Alışveriş Sepeti